Skočiť na hlavný obsah

Výzva na predkladanie žiadostí na učiteľskú mobilitu programu Erasmus+ na akademický rok 2024/2025

Mobilita pracovníka sa uskutočňuje na základe vopred dohodnutého programu výučby alebo školenia.

Účastník vycestuje na mobilitu na základe „Zmluvy o poskytnutí finančnej podpory“, ktorú vystavuje oddelenie pre vonkajšie vzťahy a mobility rektorátu. Grant sa vypočíta na základe paušálnych sadzieb, stanovených Európskou komisiou. Paušálne sadzby sú stanovené:

  • individuálna podpora na dni aktivity (pobytové náklady, poistenie),
  • cestovné náklady podľa cieľovej krajiny.

Paušálne sadzby sú zverejnené na webovej stránke v sekcii Erasmus+, v časti mobilita pracovníkov vysokej školy.

Okrem zmluvy vystaví prislúchajúca fakulta účastníkovi cestovný príkaz na zahraničnú pracovnú cestu.

  • Ak sú výdavky na mobilite nižšie ako je príspevok na mobilitu dohodnutý v zmluve, účastníkovi ostáva celý zmluvný grant.
  • Ak sú zdokladované výdavky na mobilite vyššie ako je zmluvný príspevok, podľa § 10a, Zákona o cestovných náhradách a vnútorného usmernenia TU, doplatí prislúchajúca fakulta účastníkovi mobility rozdiel medzi príspevkom z grantu Erasmus+ a skutočnými výdavkami na mobilite z fakultných zdrojov. Po úspešnom výberovom konaní na mobilitu je účastník mobility povinný predložiť písomné vyjadrenie svojho pracoviska, resp. fakulty, z akých zdrojov budú vykryté prípadné zvyšné náklady na pracovnú cestu, okrem prideleného grantu.

Oprávnení účastníci zamestnaneckých mobilít :

  • pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci VŠ, zamestnaní na plný alebo čiastočný úväzok, dohodu o vykonaní práce. Pedagogickí zamestnanci sa môžu zúčastniť výučby a školenia, nepedagogickí zamestnanci sa môžu zúčastniť školenia;
  • zamestnanci z podnikov pracujúci v organizácii v krajine programu, ktorá pôsobí na trhu práce alebo v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy a ktorých pozvala vysoká škola na výučbu;
  • študenti PhD. štúdia, ak sú zároveň zamestnancami vysokej školy.

Typy zamestnaneckých mobilít

  • Mobilita učiteľov s cieľom výučby – cieľom je výučba na hosťujúcej inštitúcii. K tomuto typu mobilitných aktivít patria aj zamestnanci zo zahraničného podniku, ktorí sú pozvaní vysokou školou, aby prednášali študentom témy z praxe.

Trvanie:

  • v rámci Európy vrátane Turecka štandardne 2 – 5 dní plus 1 deň navyše na cestu (okrem Českej republiky).

Odučených musí byť minimálne 8 hodín za týždeň. Ak mobilita presahuje 1 týždeň, počet hodín sa upravuje alikvotne. Počet odučených hodín musí byť potvrdený na certifikáte o absolvovaní mobility.

  • Mobilita zamestnancov VŠ s cieľom školenia – cieľom je umožniť účastníkom vzdelávať sa prostredníctvom prenosu poznatkov alebo know-how a získať praktické skúsenosti. Výsledkom by mal byť odborný rast pracovníka. Aktivity môžu byť rôzne: školenie, študijná návšteva, spoločná práca, pracovné skupiny, praktická príprava, „job shadowing“ a pod. Ako školenie sa uznáva aj účasť na „Staff week“, podujatie organizované hosťujúcou inštitúciou zamerané na konkrétnu tému (zoznam plánovaných podujatí Staffweek – je možné otvoriť cez prehliadač Firefox).

Účasť na konferenciách nie je povolená!

Trvanie:

  • v rámci Európy vrátane Turecka štandardne 2 – 5 dní plus 1 deň navyše na cestu (okrem Českej republiky).
  • Kombinovaná mobilita učiteľov VŠ – ide o kombináciu mobilitných aktivít s cieľom výučby a školenia, ktorá by sa mala uskutočniť na rovnakej hosťujúcej inštitúcii.

Trvanie:

  • v rámci Európy vrátane Turecka štandardne 2 – 5 dní plus 1 deň navyše na cestu (okrem Českej republiky).

V prípade kombinovanej mobility stačí, ak učiteľ odučí minimálne 4 hodiny za týždeň, alebo za kratší čas. Ak mobilita presahuje 1 týždeň, počet hodín sa upravuje alikvotne. Počet odučených hodín musí byť potvrdený na certifikáte o absolvovaní mobility.

  • BIP – Blended Intensive Programme (krátkodobý intenzívny program) pre zamestnancov VŠ – ide o mobilitu kombinujúcu fyzickú prítomnosť na hosťujúcej inštitúcii a virtuálne prvky (napr. online prednášky). Môže ísť o školenie, výučbu alebo kombináciu oboch.

BIP je podujatie organizované hosťujúcou inštitúciou štandardne počas 5 pracovných dní (zoznam plánovaných BIP podujatí alebo aktuálne ponuky od partnerov TU).

Trvanie:

  • v rámci Európy vrátane Turecka štandardne 2 – 5 dní plus 1 deň navyše na cestu (okrem Českej republiky).

Realizácia mobilít:

Pred mobilitou:

  • Do 26. augusta 2024 uchádzači o mobilitu vyplnia a odošlú online prihlášku:

Prihláška na zamestnaneckú mobilitu

  • Po úspešnom výberovom konaní budú uchádzači kontaktovaní oddelením pre vonkajšie vzťahy a mobility a budú im zaslané informácie o ďalšom postupe.

 

Po návrate z mobility:

  • Do 5 pracovných dní od návratu z mobility predložiť certifikát z hosťujúcej vysokej školy alebo organizácie, ktorým sa potvrdzuje začiatok a koniec mobility, v prípade mobility na výučbu aj počet odučených hodín. (na oddelenie vonkajších vzťahov a mobilít RTU).
  • Do 5 pracovných dní od návratu z mobility predložiť správu zo zahraničnej pracovnej cesty (na ekonomické oddelenie PdF).
  • Do 10 pracovných dní od návratu z mobility vyplniť online dotazník Erasmus+ o mobilite, ktorý je automaticky zaslaný na emailovú adresu účastníka.

doc. Mgr. Dana Masaryková, PhD.
koordinátorka programu Erasmus+

Vybavuje: Zuzana Jakubovská