Workshop Mit digitalen Tools zu mehr Interaktion im DaF-Unterricht
Na Katedre nemeckého jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty TU sme v piatok 14. 3. privítali Dr. Moniku Rybárikovú z Goetheho inštitútu Bratislava, ktorá pre našich študentov zorganizovala interaktívny seminár o najnovších nástrojoch umelej inteligencie, ktoré je možné aplikovať v cudzojazyčnom vzdelávaní. Program semináru sa začal aktivačnými cvičeniami, počas ktorých študenti vo dvojiciach diskutovali o výhodách a nebezpečenstvách umelej inteligencie (AI) a navzájom zdieľali svoje doterajšie skúsenosti s jej nástrojmi. Počas workshopu mali študenti možnosť otestovať si jednotlivé nástroje AI na konkrétnych zadaniach a pri riešení konkrétnych didaktických situácií. Práca s týmito nástrojmi účastníkom ukázala pridanú hodnotu umelej inteligencie v procese výučby cudzieho jazyka.
Počas workshopu sa študenti oboznámili s množstvom nástrojov ovládaných umelou inteligenciou na tvorbu obrázkov a videí, opravu textu, vizualizáciu prezentácií, fiktívne rozhovory so známymi osobnosťami, skladanie hudby a kvízov, pričom mali možnosť všetko otestovať na vlastných elektronických zariadeniach.
Lektorka na seminári predstavila aj množstvo nápadov na prípravu vyučovacích hodín: Vytváranie dvojíc obrázkov, na ktorých možno hľadať rozdiely a diskutovať o nich, návrhy na plánovanie hodín, tvorbu gramatických a tematických close textov, prípravu konverzačných tém s dôrazom na rôzne aspekty a hranie rolí. Prednášajúca tiež zdôraznila, že akékoľvek výsledky nástrojov AI slúžia skôr ako návrhy a musia sa kontrolovať, pretože umelá inteligencia dnes nie je schopná nahradiť učiteľa. Taktiež podotkla, že AI je pomocníkom a nie náhradníkom pedagóga a nemala by teda oslabovať jeho tvorivosť či iniciatívu.
Spolupráca s Goetheho inštitútom je pre našu katedru veľmi inšpiratívna a plodná. Každoročne organizujeme spoločné podujatia, ktoré našim študentom uľahčia štúdium nemeckého jazyka na univerzite a lepšie ich pripravia na náročnú profesiu učiteľa.