Skočiť na hlavný obsah
22. 05. 2024

Trnavská univerzita má zastúpenie v rebríčku „naj“ vedcov

Popredná medzinárodná vzdelávacia platforma Research.com, ktorá pomáha študentom nájsť najlepšie školy a akademické príležitosti na základe širokej škály metrík, po tretí raz zverejnila rebríček, ktorého súčasťou je aj sekcia „najlepší vedci“ za rok 2024.

Našu univerzitu v nej zastupuje botanik a fyziológ docent Jozef Kováčik z Katedry biológie Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, ktorý sa v národnom rebríčku umiestnil na 3. mieste v sekcii rastlinná veda a agronómia, pričom Slovensko je v tejto kategórii zastúpené iba štyrmi vedcami. Z celosvetovo hodnotených 10 700 vedcov v tejto sekcii mu patrí 2 641. miesto. Zaradenie do rebríčka podlieha prísnej selekcii, ktorá je založená na tzv. vedeckom D‑indexe (Discipline H‑index), ktorý berie do úvahy iba práce a citačné údaje vedcov v danej vednej oblasti (minimálna hodnota tohto D‑indexu na zaradenie do rebríčka je číslo 30).

Tieto exaktné numerické limity potvrdzujú, že aj na Trnavskej univerzite pôsobí významný odborník na prírodovedný výskum, ktorého výsledky sa prenášajú aj do vzdelávania našich študentov. Vznik týchto výsledkov je však podmienený medzinárodnou spoluprácou a aj porovnaním napr. s Českou republikou možno z tohto rebríčka dedukovať, že veda na Slovensku je, žiaľ, financovaná skromnejšie než v okolitých krajinách.

 • Mikroskopické analýzy.
  Mikroskopické analýzy.
 • Mäsožravé rastliny a epifyty.
  Mäsožravé rastliny a epifyty.
 • Lišajníky.
  Lišajníky.
 • Pôdne experimenty.
  Pôdne experimenty.
 • Hydroponická kultivácia.
  Hydroponická kultivácia.
 • In vitro kultivácia rias.
  In vitro kultivácia rias.