TlačiťTlačiť Slovenčina English Hľadať RSS

© 2005 – 2024 Roman Horváth, všetky práva vyhradené. Dnes je 4. 5. 2024.

Stránka sa načítava, prosím čakajte…

32­‑ alebo 64­‑bitovú verziu Lazarusa 2.2.0 pre Windows alebo macOS môžete prevziať z nasledujúceho zoznamu. Najnovšiu verziu môžete prevziať zo stránky Lazarusa uvedenej pod položkami na prevzatie:

Názov položky Veľkosť Dátum
201,50 MB (192,16 MiB) 1. 3. 2022
253,32 MB (241,59 MiB) 1. 1. 2022
274,21 MB (261,50 MiB) 1. 1. 2022
50,54 MB (48,20 MiB) 1. 1. 2022
1,48 kB (1,45 KiB) 23. 4. 2022
178,50 MB (170,23 MiB) 1. 3. 2022
Stránka: Lazarus Downloads (Lazarus and Free Pascal Team) otvárané v novom okne
(obvykle ide o externý odkaz)

 

32­‑ alebo 64­‑bitovú verziu Lazarusa 2.0.12 pre Windows môžete prevziať z nasledujúceho zoznamu. Najnovšiu verziu môžete prevziať zo stránky Lazarusa uvedenej pod položkami na prevzatie:

Názov položky Veľkosť Dátum
190,38 MB (181,56 MiB) 2. 5. 2021
168,66 MB (160,84 MiB) 2. 5. 2021
Stránka: Lazarus Downloads (Lazarus and Free Pascal Team) otvárané v novom okne
(obvykle ide o externý odkaz)

 

Inštalácia prostredia Lazarus je relatívne priamočiara. Prebieha klasickým spôsobom potvrdzovania tlačidlom Ďalej, čiže väčšinou nič nemeníme, iba prechádzame do ďalšieho kroku, kým inštalácia nie je dokončená. Nižšie sú obrázky z jej priebehu so stručným komentárom.

Na začiatku môžete zvoliť jazyk inštalácie. (Nejde o voľbu jazyka samotného prostredia, iba o jazyk použitý sprievodcom inštalácie.) Medzi inými sú k dispozícii čeština alebo slovinčina, ktorá je (mimochodom) ľahko zameniteľná so slovenčinou, avšak neodporúčame ju, ak tento jazyk neovládate.

obrázok obrázok

 

Potom nasleduje úvodné okno, ktorého text odporúča pred inštaláciou zavrieť všetky aplikácie. My sme však aj počas inštalácie mali otvorených niekoľko rôznych aplikácií a výsledok to nijako neovplyvnilo. Ak si však nie ste istí, dodržte túto inštrukciu. (Je to vhodné preto, aby inštalátor mohol bez rizika zapísať všetky súbory. Môže sa totiž stať, že niektorý súbor je spoločný pre viacero aplikácií a v systéme už jestvuje, pričom ak je otvorená aplikácia, ktorá ho používa, systém nedovolí tento súbor aktualizovať (keby to bolo potrebné). V takom prípade by sa však nič hrozné nestalo. Buď by Vám to inštalátor oznámil a spýtal sa ako má ďalej postupovať, alebo by Vás po skončení inštalácie vyzval na reštartovanie systému, aby sa inštalácia dokončila.)

obrázok

 

Ďalšie okno ponúka možnosť voľby cieľového priečinka (odporúčame ponechať predvolený C:\lazarus). Ak máte na počítači nainštalované prípadné predchádzajúce verzie Lazarusa, tak ich odporúčame pred začatím inštalácie odinštalovať, aby ste zabránili vzniku prípadných konfliktných situácií. Môžete však prevádzkovať viacero rôznych verzií Lazarusa, v tom prípade odporúčame inštalačný priečinok zmeniť.

obrázok

 

Ak zadaný priečinok jestvuje a nie je prázdny, inštalátor na to upozorní.

obrázok

 

Nasleduje krok s možnosťou výberu typu inštalácie s podrobnou voľbou inštalovaných súčastí. My sme zvolili úplnú inštaláciu so všetkými súčasťami.

obrázok

 

Potom nasleduje krok, ktorý dovoľuje zmeniť názvov programovej skupiny v ponuke Štart OS Windows (odporúčame ponechať predvolený názov; okrem prípadu, ktorý je spomínaný v kroku voľby cieľového priečinka).

obrázok

 

Ďalším krokom je:

  • možnosť voľby pridania zástupcov na plochu
  • a možnosť vyčistenia predchádzajúcich konfigurácií Lazarusa.

My sme nevyužili ani jednu z možností.

obrázok

 

Pred samotnou inštaláciou sprievodca zobrazí stručné zhrnutie, po ktorom sa vykoná inštalačný proces.

obrázok

obrázok

 

Záverečné okno je iba stručnou informáciou o dokončení inštalačného procesu.

obrázok

 


 

Prvé spustenie je sprevádzané niekoľkými dodatočnými krokmi.

Takto vyzerá uvítací dialóg po úspešnej inštalácii Lazarusa; obrázok je čiastočne interaktívny – na zobrazenie obsahu jednotlivých kariet kliknite na ušká kariet alebo na korešpondujúce položky v zozname vľavo:

obrázok

Ak bola na počítači nainštalovaná predchádzajúca verzia prostredia, tak je pravdepodobné, že v používateľskom profile jestvuje pôvodná konfigurácia. Lazarus používateľa pri prvom spustení požiada o aktualizáciu profilu. Zároveň mu oznámi spôsob, ako má pokračovať v prípade, že paralelne prevádzkuje dve verzie Lazarusa.

obrázok

 


 

Pri každom spustení prostredia (a spravidla aj pri zatvorení projektu) sa otvára dialóg Sprievodca projektom, v ktorom si môžete vybrať napríklad, či chcete otvoriť jestvujúci projekt, vytvoriť nový projekt, alebo ukončiť Lazarus. Väčšinou budeme používať prvú voľbu Nový projekt:

obrázok

 

Aj pri vytváraní nového projektu máte k dispozícii niekoľko možností. My budeme používať na hodinách prakticky výhradne projekty typu Aplikácia:

obrázok

 

Okamžite po zvolení tejto položky sa vytvorí nový neuložený projekt a otvorí sa niekoľko okien. Obvykle sú to:

  • Inšpektor objektov (vľavo), ktorý môžeme v prípade potreby (ak ho omylom skryjeme) zobraziť klávesovou skratkou F11,
  • Editor kódu a okno formulára (predvolene s titulkom Form1), medzi ktorými sa môžeme prepínať klávesovou skratkou F12 (a to aj v prípade, že jedno z okien omylom zavrieme):

obrázok

 

Neuložený projekt odporúčame uložiť (skratkou Ctrl + S alebo niektorou položkou ponuky slúžiacou na uloženie; napríklad Projekt – Uložiť projekt). Pri novom projekte Vás prostredie vyzve na uloženie niekoľkých súborov.

V prvom ukladacom dialógu silno odporúčame zvoliť nový priečinok na ukladanie. Najprv prejdite do niektorého Vášho osobného priečinka (Plocha, Dokumenty…) a v ňom zvoľte tlačidlo Nový priečinok (nový priečinok vhodne pomenujte). Vojdite do Vami vytvoreného nového priečinka a tam ukladajte všetky súbory, na ktoré Vás Lazarus bude vyzývať.

Prvým je súbor projektu (s príponou *.lpi):

obrázok

 

Ďalším je súbor zdrojového kódu formulára (s príponou *.pas; spolu s ním sa automaticky uloží aj konfigurácia formulára s príponou *.lfm):

obrázok

 

Po uložení sa vrátite do prostredia:

obrázok

 

Ak by ste v tejto fáze otvorili v Prieskumníkovi priečinok projektu, zistili by ste, že sú v ňom vytvorené aj ďalšie súbory a/alebo priečinky. Štandardne by tam malo byť sedem súborov a jeden priečinok. Napríklad (názvy by korešpondovali s tými, ktoré ste zadali, ak ste ich zmenili):

Názov Typ Veľkosť
backup Priečinok súborov  
project1.ico Ikona 137 040 B
project1.lpi Lazarus Project Information 2 044 B
project1.lpr Lazarus Project Main Source 409 B
project1.lps Súbor LPS 1 069 B
project1.res Súbor RES 139 052 B
unit1.lfm Lazarus Form 156 B
unit1.pas Pascal Source Code 248 B

Poznámka: Typy súborov sú skopírované z Prieskumníka Windows. Vidno, že nie všetky prípony sú známe, čiže Lazarus ich pri inštalácii neregistroval.

Napr. *.lps znamená Lazarus Project Session. Je to súbor relácie. Každý projekt má reláciu (angl. session), ktorá obsahuje rôzne informácie, napríklad to, ktoré súbory sú práve otvorené editore zdrojových kódov, kde programátor vytvoril záložky, aktuálnu históriu skokov (t. j. skokového pohybu po zdrojovom kóde – napr. v dôsledku automatického vytvorenia reakcie, detekcie chyby pri preklade a pod.) a informácie o spôsobe (okolnostiach) spúšťania preloženého projektu.

*.res je súbor s tzv. zdrojmi (angl. resources). Zdroje sú rôzne súbory, ktoré budú pripojené do výsledného spustiteľného (*.exe) súboru. Môžu to byť dodatočné ikony (predvolená je uložená zvlášť), bitmapové súbory (rastrové obrázky), zvukové súbory, fonty, kurzory a mnoho iných typov súborov. Zdroje v našich projektoch nebudeme aktívne využívať.

(Ďalšie podrobnosti o typoch súborov projektov Lazarusa nájdete, v prípade záujmu, v anglickom jazyku tu: https://wiki.​freepascal.​org/​File_​extensions otvárané v novom okne
(obvykle ide o externý odkaz).)