Návod na vytvorenie učebnej pomôcky s pomocou softvéru Inkscape

Klaudia Kanyicsková

Obsah

 

Naším cieľom bolo vytvoriť školskú pomôcku v grafickom editore Inkscape, ktorá je využiteľná pre všetkých učiteľov. Orientovali sme sa na slovenský jazyk.

 

Otvoríme nový dokument v grafickom editore Inkscape.

obrázok

 

V grafickom editore Inkscape je najlepšie kresliť v rámci ohraničeného priestoru. Všetko, čo je napísané alebo nakreslené mimo neho, nie je po uložení vidieť. My sme si priestor priblížili, aby sa nám lepšie pracovalo.

obrázok

 

Vyberieme si objekt. Vytvoríme obdĺžnik alebo štvorec, ktorý nájdeme na bočnom paneli nástrojov. Môžeme zvoliť aj iný tvar.

obrázok

 

Určíme si ľubovoľnú veľkosť tvaru.

obrázok

 

Výplň, Farbu a Štýl tvaru zmeníme v dialógovom paneli (Shift + Ctrl + F), ktorý sa zobrazí po stlačení uvedenej klávesovej skratky.

obrázok

 

V dialógovom paneli si môžeme vybrať Výplň, Farbu alebo Štýl tvaru. Predtým musíme objekt označiť. Klikneme na šípku, ktorá sa nachádza vľavo v paneli nástrojov (alebo použijeme klávesovú skratku F1).

obrázok

 

Klikneme na objekt, ktorý chceme zafarbiť. Tým sa objekt označí. Potom v paneli napravo si vyberieme Výplň – Jednoduchá farba. V tomto riadku si nastavujeme, či chceme nastaviť: bez farby, jednoliatu farbu, lineárny prechod (klikneme na začiatok prechodu, môžeme ho presunúť a zadať farbu, klikneme na koniec prechodu presunieme ho a zadáme farbu) alebo radiálny prechod.

obrázok

 

Vyberieme Výplň objektu. Zvolili sme fialovú farbu.

obrázok

 

Vo farbe ťahu si určíme Radiálny farebný prechod. Okraje tvaru zmatnejú.

obrázok

 

Štýl ťahu neurčujeme. Do zobrazeného obdĺžnika vložíme text. Zvolíme funkciu na písanie textu, ktorá sa nachádza v ľavom paneli nástrojov.

obrázok

 

Určíme miesto na napísanie textu. My sme ho určili približne v strede obdĺžnika. (Objekty sa dajú vzájomne presne zarovnávať prostredníctvom nástrojov na dialógovom paneli Zarovnanie a umiestnenie (Shift + Ctrl + A).)

obrázok

 

Napíšeme text, vyznačíme ho a upravíme štýl písma. Zvolili sme Arial.

obrázok

 

Upravíme veľkosť písma. Nastavili sme veľkosť 24.

obrázok

 

Vytvoríme voľnou rukou čiaru, ktorou spojíme dva objekty. Vyberieme ikonu, ktorá je určená na písanie voľnou rukou a nachádza sa na ľavej strane v paneli nástrojov.

obrázok

 

Nakreslili sme voľnou rukou čiaru, ktorá je po nakreslení kostrbatá.

obrázok

 

Čiara sa nám sama upraví a nadobudne rovný tvar.

obrázok

(Poznámka: Na spájanie objektov sa dá použiť aj nástroj na vytváranie spojníc – Konektor, ktorý môže byť na vertikálne úzkych displejoch skrytý pod symbolom » naspodku panela nástrojov. Avšak nie vždy je fungovanie tohto prvku uspokojivé.)

 

Na čiaru pripojíme ďalší tvar. Môžeme zvoliť napríklad kruh, elipsu alebo oblúk. My sme vytvorili elipsu.

obrázok

 

Vytvoríme elipsu, ktorá bude mať uzavretý tvar. Môžeme si na hornom paneli nástrojov vybrať, či chceme uzavretý tvar s dvomi polomermi, neuzatvorený tvar alebo tvar celej elipsy. My sme zvolili tvar celej elipsy.

obrázok

 

Znovu otvoríme panel (Shift + Ctrl + F), aby sme zmenili Výplň, Farbu a Štýl tvaru.

obrázok

 

Ak chceme zmeniť Výplň a Farbu tvaru, musíme objekt označiť. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade.

obrázok

 

Označíme objekt tým, že na neho klikneme.

obrázok

 

Vyberieme Výplň tvaru, čím ho zafarbíme. My sme vybrali modrú farbu.

obrázok

 

Priradíme tvaru Lineárny farebný prechod. Farba tvaru sa zmení na postupne miznúci farebný prechod (gradient).

obrázok

(Poznámka: Sme si vedomí, že v tomto prípade ide skôr o „prechod priehľadnosti,“ avšak termín farebný prechod (prípadne gradient) sa používa aj na označenie prechodu medzi rovnakými farbami s rôznou priehľadnosťou.)

 

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, vpíšeme do tvaru text.

obrázok

 

Znovu vytvoríme čiaru, ktorá bude pripojená na elipsu.

obrázok

 

Vytvoríme ďalší tvar elipsy, určíme mu Radiálny farebný prechod a farbu. My sme určili žltú.

obrázok

 

Takto postupne vytvoríme nasledujúcu pomôcku na hodinu slovenského jazyka:

obrázok

 

Ak chceme dokument uložiť, zvolíme položku Súbor – Uložiť ako.

obrázok

(Poznámka: Tento krok odporúčame vykonať v omnoho skoršej fáze tvorby pomôcky. Tiež odporúčame pravidelné ukladanie vytváraného dokumentu, aby sme zamedzili jeho úplnej strate.

Inkscape je síce moderný softvér vybavený bezpečnostným prvkom núdzového ukladania neuloženého dokumentu pri zrútení sa aplikácie, ale ani tento prvok nemusí fungovať stopercentne, najmä ak je zlyhanie obzvlášť kritické. Ak sa to však podarí, tak sa neuložené dokumenty obvykle ukladajú do domovského priečinka aktuálneho používateľa – %userprofile%; príklad: C:\Users\«meno používateľa»)

 

V dialógovom okne sa zobrazí cieľ uloženia, ktorým je (predvolene) Plocha počítača. Zadáme názov súboru a klikneme na tlačidlo Uložiť.

obrázok