Parazity
Background image
Pásomnica dlhá (3 - 10 m, medzihostiteľ hovädzí dobytok)
Pásomnica detská (nemá medzihostiteľa)
Pásomnica venčeková (2 - 3 m, medzihostiteľ ošípané)
● človek sa infikuje nakazeným mäsom
● po prehltnutí sa pásomnica v tenkom čreve zachytí na sliznici, rozmnožovanie: oddeľuje celé telové články s vajíčkami, fekáliami sa dostáva z tela von a potom do medzihostiteľa.
● príznaky sú len u ľudí s nízkou kondíciou – bolesti brucha, kŕče, horúčky, u zdravých sa často vôbec neprejavujú.
(1 – 2 cm)

● drobné parazity, napádajú asi 10% populácie

● vyskytujú sa v hrubom čreve, vajíčka kladú v noci na okraj konečníka. U dievčat niekedy „zablúdia“ do pošvy.
(samice aj 40cm)

● napáda 25% populácie

● prenos je podobný ako u pásomnice. U podvýživených ľudí môže byť infekcia smrteľná.

● príznaky: nechutenstvo, prehnaná chuť na sladké, kašeľ
● spôsobuje bolestivé opuchy v svaloch
● výskyt v tenkom čreve, larvy sa dokážu prevŕtať cez pokožku
Zákožka svrabová je pôvodcom svrabu. Svrab je infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje intenzívnym svrbením. Veľkosť 0,25 - 0,5 mm. Samička vŕta do kože chodbičky, do ktorých kladie vajíčka. Prenos z osoby na osobu napr. pohlavným stykom alebo telesným kontaktom na husto obývaných miestach (internáty, zdravotnícke zariadenia a pod.). V našich podmienkach je nakazených asi 10% populácie.
Kožník tukový je relatívne neškodný roztoč parazitujúci vo vlasových/chlpových folikuloch a v mazových žľazách človeka, najmä na nose, brade, čele atď. Prevalencia sa stupňuje s vekom – asi infikovaných je asi 25% populácie s vekom do 20. rokov, ale takmer 100% populácie vo veku 80. rokov a viac.
Voš detská sa vyskytuje iba na ľuďoch a šimpanzoch. Dĺžka tela 1 - 3 mm, vajíčko: 0,8 mm. Rozmnožujú sa pohlavne, denne znáša samička 1 - 3 vajíčka. Počas svojho života znesie 50 – 150 vajíčok. Kladie ich hlavne na vlasy prednostne v oblasti krku a za ušami.
Voš šatová sa vyvinula z predchádzajúceho druhu, zdržiava sa v šatoch, kam kladie vajíčka. Prenáša napr. škvrnitý týfus. Výskyt: miesta so zanedbanou hygienou (väzni, bezdomovci a pod.).
Voš lonová sa vyskytuje na pubickom ochlpení, prenáša sa pohlavným stykom, menej predmetmi z dospelých na deti (napr. uteráky). Infekcia detí môže naznačovať, že ide o dôsledok sexuálneho zneužívania.