Česko‑slovenské skúsenosti s tlmočením posunkového jazyka
Od 10. 11. do 13. 11. 2024 sa študenti všetkých ročníkoch a pedagógovia odboru tlmočníctvo českého posunkového jazyka Vyššej odbornej školy Hradec Králové zúčastnili na študijnom výmennom pobyte v Trnave. Bol pokračovaním aktivity, ktorú sme my absolvovali u kolegov v Hradci na začiatku októbra. Cieľom tentoraz bolo spoznať systém, fungovanie a koncepciu vzdelávania tlmočníkov v Slovenskej republike, konkréte nášho študijného programu slovenský jazyk v komunikácií nepočujúcich. Výmenný pobyt sa realizoval vďaka projektu Visegrad fund.
Počas programu naši pedagógovia prednášali na rôzne témy: Dr. Roman Vojtechovský prednášal o koncepcii vzdelávania študijného programu SJvKN, prof. Juraj Hladký predstavil pôvod priezvisk každého študenta a učiteľa. Doc. Naďa Bizová prezentovala možnosti podpory študentov so sluchovým postihnutím na Trnavskej univerzite. Dr. Angela Hefty poukázala na históriu tlmočenia a tlmočníckych služieb, ako aj na súčasnú legislatívu, ktorá zahrňuje právo na používanie slovenského posunkového jazyka a na prístupnosť tlmočníckej služby prostredníctvom slovenského posunkového jazyka. MgA. Michal Hefty prednášal o tlmočení v kultúrnom prostredí a Mgr. Jaroslav Cehlárik predstavil fungovanie tlmočníckej služby predovšetkým v Trnavskom kraji.
Ďalší deň sa konali workshopy, na ktorých študenti mohli krátko „ochutnať,“ ako sa môžu učiť študenti nášho odboru. Pedagógovia predstavili aj občianske združenia, ktorých činnosť priamo súvisí s profilom odboru slovenský jazyk v komunikácii nepočujúcich. Tretí deň sa konali workshopy a prednášky študentov z Hradca Králové a Trnavy a každá skupina predstavila prezentáciu na témy Akcie pre nepočujúcich, Média pre nepočujúcich, Nepočujúce osobnosti. Po každej téme nasledovala diskusia s plodnou výmenou skúseností nielen z oblasti tlmočenia.
Ďakujeme VOŠ Hradec Králové za účasť a spoluprácu!