-CHÉMIA VYBRANÝCH POTRAVÍN / CESNAK

 


Cesnak


Cesnak dodáva jedlu typickú korenistú a nezameniteľnú chuť. Napriek jeho anti-arteriosklerotickým účinkom na ľudský organizmus si ho mnohí nedoprajú – pre tak veľmi obávaný „cesnakový dych“. 

            

            V 100 g cesnaku sa nachádzajú proteíny (6 g), tuk (0,1 g), sacharidy (26 g), fosfor (0,135 g),  železo (1,4.10−3g),  vápnik (0,038g),  zinok (1.10−3g), vitamíny skupiny B,  vitamín C (5.10−3g). Ďalej obsahuje aliín, silice, hormóny, látku inzulínového charakteru, kyselinu kremičitú, jód a ďalšie vitamíny a minerály.

            Cesnak pôsobí na gastrointestinálny trakt ako karminatívum. Ničí škodlivú črevnú flóru. Má predovšetkým dezinfekčný účinok. Uvoľňuje kŕčovité sťahy, podporuje funkciu pečene, zvyšuje vylučovanie žlče, znižuje krvný tlak a hladinu krvného cukru. Pre obsah jódu sa používa na liečenie arteriosklerózy (rozširuje cievy) a na choroby vysokého krvného tlaku. Cesnak spomaľuje proces starnutia, zneškodňuje karcinogény, čím sa predchádza rakovine. Je vhodnou ochranou proti chorobám, ako je nachladenie, zápaly horných a dolných dýchacích ciest. Okrem bakteriálneho účinku má aj antifugicídny účinok, pretože je spoľahlivým liekom proti rôznym plesňovým ochoreniam. Je teda všestranne použiteľný a nemal by chýbať v žiadnej domácnosti.

 


Experiment: "Cesnakový dych"